Повредени седум лица во трката со бикови во Памплона

Од:

Седуммина се повредени во денешната трка со бикови во Памплона, од кои едно лице било прободено со рог во раката, соопшти Црвениот крст.

Најсериозно е повреден токму прободениот 27-годишен маж од Валенсија.

Фестивалот Сан Фермина трае девет дена, при што секое утро луѓето трчаат пред бикови кои, пак, потоа учествуваат во борбите во арена. Настанот секоја година привлекува околу милион посетители.

Денешната трка беше најдолга од овогодишниот фестивал и траеше две минути и 49 секунди.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

Ана Ололовска

ВИДЕО: Насилство на протестите во Барселона, полицијата употреби гумени куршуми за да ги растера демонстрантите

ВИДЕО: Стотици илјади демонстранти на улиците на Барселона, студентите се судрија со полицијата

Пуџдемон им се предаде на белгиските власти, одбива екстрадиција

Ана Ололовска

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Ана Ололовска

Анкета: Владејачките социјалисти во Шпанија ја губат поддршката пред изборите

Ана Ололовска