Повредени 95 лица во судар на два воза во Тунис

Од:

Најмалку 95 лица се повредени денеска, главно полесно, во судар на два воза во јужно предградие на Тунис, соопшти цивилната заштита.

dobivaj vesti na viber

Портпарол на цивилната заштита изјави дека во сударот се повредени 95 луѓе и дека тие се префрлени во болници. Тој истакна дека еден од возовите превезувал патници додека другиот бил празен.

Несреќата се случила во Џбел Џелуд, јужно предградие на главниот град на земјата. Засега не е позната причината за несреќата.

Според портпаролот, повеќето од повредените се со скршеници и не се пријавени посериозни случаи на повреди.

Во декември 2016 година, пет лица загинаа, а 50 беа повредени во истата зона при судар на автобус и воз, што се случи поради оштетена инфраструктура.

Тунис ја имаше една од најтешките железнички несреќи во својата понова историја во јуни 2015 година, при што загинаа 18 лица при судар на воз и камион во Ел Фахес, околу 60 километри јужно од главниот град на Тунис. Тој судар се случи поради грешка во сигнализацијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хрватската полиција: Од непозната причина патничкиот удрил во товарниот воз

Дете од Куманово повреден од струен удар, сакало да се фотографира на вагон

Горан Наумовски

Во Грција воз прегази мигранти кои спиеле на шини

Хрватскиот капетан спасил момче кое поминало два дена на море во гумен чамец

Горан Наумовски

Двајца тешко повредени откако се судрија воз и автомобил кај Романовце

Протести во Тунис поради новиот устав

Ана Ололовска