Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Од:

Повеќе американски универзитети им наредија на своите студенти да ја напуштат Италија и да не планираат студиски престој во Јужна Кореја, јави денеска „Вашингон пост“.

Големите универзитети во САД нудат меѓународни програми за своите студенти и една од најатрактивните дестинации е Западна Европа.

Весникот дознава дека повеќе од 340 илјади американски студенти биле на студиски престој во странство во академската 2017-2018 година. Во Италија во разни програми таа година биле вклучени 37 илјади студенти и земјата е втора најпопуларна дестинација за студирање на Американците во Европа по Велика Британија.

По епидемијата на смртоносниот коронавирус, која најпрвин се појави во Кина, а потоа се прошири во околу 40 земји во светот, тамошните програми на многу американски колеџи беа суспендирани. Сега, откако жариште на болеста избувна и во Италија, ист случај е и со тамошните студиски програми.

Така, Меѓународниот универзитет Флорида ги укина своите пролетни студиски програми во Италија, Сингапур, Јапонија и Јужна Кореја, и го повика сиот ангажиран кадар и студенти во тие земји да се вратат во САД веднаш, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Венсикот пишува дека Стендфорд ја прекинал својата студиска програма во Фиренца и за следниот семестар од март планира да спроведе дигитално следење на предметите во САД.

За својата слична програма во Фиренца, истото го стори и Њујорк универзитетот. Околу 300 студенти кои се на престој треба да се вратат во САД и да следат онлајн курсеви.

Слични запирања на програми и повлекувања кадар и студенти прават и универзитетите во Сиракуза и Висконсин, кој ја ја запре својата програма во Јужна Кореја, како и универзитетот Дјук, на Американскиот универзитет.

Би можело да ве интересира

По заканите од Трамп, Индија го деблокира извозот на лекови

Ана Ололовска

Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Албанија, најмалку во последните денови

Ана Ололовска

Словенија повторно се задолжува за да и помогне на економијата погодена од епидемијата

Ана Ололовска

Останете обединети, ова не е време за политика, порача американската амбасадорка во Тирана

Ана Ололовска

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

Ана Ололовска

Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата

Ана Ололовска