Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

Од:

Десетици луѓе се убиени во Херсон од 9 ноември, кога руските трупи се повлекоа, изјави началникот на националната полиција Игор Клименко. Тој рече дека има вкупно 32 жртви и дека тие најмногу биле убиени во ракетни напади врз градот.

Службениците за деминирање во тој регион пребарале 450 хектари земја и отстраниле најмалку 3.500 експлозиви.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје