Повеќе од половина од населението во Словачка верува во чиста победа на Русија над Украина

Од:

Повеќе од половина од Словаците сакаат Русија да победи, покажуваат најновите истражувања од агенцијата „Оизмедија“.

Одговарајќи на прашањето „Како би сакале да завршат непријателствата во Украина?“ од испитаниците било побарано да дадат резултат од 1 (чиста победа за Русија) до 10 (чиста победа за Украина).

За Русија се изјасниле 52,1% од испитаниците. 30% од испитаниците се на страната на Украина . Свое мислење не дале 17,9% од испитаниците.

 

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска