Повеќе од половина Германци се и понатаму незадоволни од управувањето на владата со кризата со Ковид-19

Од:

Повеќе од половина Германци се и понатаму незадоволни од управувањето на владата со кризата со коронавирусот, и покрај напредокот во вакцинацијата, олеснувањето на ограничувањата и падот на бројот на новозаразени.

Во истражувањето спроведено за агенцијата ДПА од институтот за анкетирање ЈуГов, 24 проценти се „многу незадоволни“, а дополнителни 30 проценти се „прилично незадоволни“ од постапките на владата.

Наспроти тоа, само шест проценти се „многу задоволни“ и 35 проценти се „прилично задоволни“. Пет проценти не се изјасниле.

Во март, 65 проценти од Германците биле незадоволни од одговорот на коронавирусот, а само 30 проценти биле задоволни.

Би можело да ве интересира

Прв случај на Ковид-19 во Пекинг по шест месеци

Жарко Настоски

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Ана Ололовска