Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

Од:

Бројот на евакуирани поради шумскиот пожар кој беснее во југозападниот дел на Франција надмина илјада, бидејќи властите денеска евакуираа уште 500 лица.

dobivaj vesti na viber

Илјада пожарникари со помош на 11 авиони од понеделникот го гаснат пожарот во винарскиот регион Медок, пренесува Ројтерс.

Во пожарот уништени се повеќе од 3.600 хектари земја, уништени се четири куќи и неколку згради.

„Се уште временските услови се неповолни, дува ветер, топло и суво. Пожарите се уште се активни“, соопшти департманот Жиронд.

Како што додаваат, седум пожарникари се полесно повредени.

Франција, како и остатокот од Европа, се бореше со топлотен бран и суша во текот на летото, што предизвика шумски пожари низ целиот континент.

Би можело да ве интересира

Франција за безбедност во сообраќајот сака да ги резервира тротоарите само за пешаците

А1он

Азербејџан ги одложи преговорите со Ерменија, не сака Франција да учествува во нив

А1он

14-годишно девојче во Франција било силувано и убиено

Париз ја повика Србија и „особено Косово“ да го прифатат предлогот на ЕУ за регистарски таблички

Топлотните бранови во Франција предизвикаа 2.816 смртни случаи

А1он

Поради недостиг на снег се демонтираат ски-лифтовите во француските скијалишта

А1он