Повеќе од еден тон кокаин запленет во Франција

Од:

Француските царинарници открија и запленија повеќе од еден тон кокаин во пристаништето Ле Авр.

Министерот за буџет и јавна управа Жерар Дарманин синоќа изјави дека тоа е најголема заплена до сега во Франција. Вредноста на запленетата дрога изнесува повеќе од 74 милиони евра.

Бродот од Еквадор во Франција пристигнал преку белгиското пристаниште Антверпен.

Француските царинарници во 2018 година запленија вкупно 12,2 тони кокаин, што е за 32,6 отсто повеќе во споредба со 2017 година.

Би можело да ве интересира

Абас побара Франција да ја признае палестинската држава

Ана Ололовска

Минатата година во Франција над 130.000 лица побарале азил

Ана Ололовска

Франција порано од предвиденото ќе затвори уште два реактора

Ана Ололовска

Поради пензиските реформи исклучена струјата на пазарот Рунжи

Ана Ололовска

Експертите со 25 препораки за прекин со „манипулацијата со бројките“ за имиграцијата во Франција

Ана Ололовска

Франција: Спасени 12 мигранти во каналoт Ла Манш