Повеќе од четири милијарди лица се во карантин во околу 100 земји во светот

Од:

Повеќе од четири милијарди лица во околу 100 земји и територии од светот се наоѓаат во принуден или предложен карантин во борбата против ширењето на коронавирусот.

Веста вечерва ја пренесе Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.
Бројката претставува повеќе од половината на светското население. Обединетите нации проценуваат дека во светот живеат 7,79 милијарди луѓе .

Кинеската провинција Хубеи и градот Вухан, од каде почна пандемијата, се првите подрачја во карантин воведен кон крајот на јануари. Овој регион почна постепено да ги олабавува мерките за забрана за движење, а за утре се најавува и укинувањето на карантинот во Вухан .

На 18 март во карантин беа повеќе од 500 милиони лица, на 23 март веќе имаше над милијарда, а следниот ден двојно повеќе, додека на 25 март бројката веќе изнесуваше три милијарди лица.

Денеска, на 7 април во карантин се наоѓаат 4,06 милијарди лица.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

Владата во Шпанија сака последен пат да обезбеди продолжување на вонредната состојба

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Во Аргентина протест против мерките за сузбивање на епидемијата

Ана Ололовска

Строг карантин за населба во Богота

Ана Ололовска

Санчез бара продолжување на вонредната состојба до 21 јуни

Ана Ололовска