Повеќе од 90 отсто од објектите на Свети Мартин се оштетени од ураганот Ирма

Од:

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

Припадници на Црвениот крст прегледале 5.500 објекти, а проценката ја изнесоа и врз основа на фотографии доставени од холандското Министерство за одбрана.

Ураганот Ирма усмрти најмалку четири лица во холандскиот дел и деветмина во францускиот дел. Материјалната штета е огромна на обете страни на островот.

Островот Свети Мартин е поделен во 17. век на француска (Saint Martin) и холандска страна (Sint Maarten) и се простира на 87 километри квадратни.

Неговите 80.000 жители се етничка мешавина, главно од Африка, Европа и Азија. Двете страни на островот го споделуваат креолскиот јазик, кој многу се базира на англискиот речник.

Би можело да ве интересира

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја

Наум Локоски

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Ана Ололовска

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

Наум Локоски

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Ана Ололовска

Ураганот Ирма беше инспирација за креаторите на лажни вести

Наум Локоски

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Ана Ололовска