Повеќе од 700 затвореници ослободени во Иран поради победата на фудбалерите над Велс на СП

Од:

Повеќе од 700 затвореници се ослободени во Иран по неодамнешната победа на иранската фудбалска репрезентација против Велс на Светското првенство во Катар, соопштија денеска иранските власти.

По поразот од Англија со 6:2, Иран во петокот го победи Велс со 2:0, а утре игра против САД.

Иранските правосудни власти ослободија 709 затвореници од различни затвори низ земјата по победата во натпреварот против Велс.

Меѓу нив има „некои лица кои беа уапсени за време на неодамнешните настани“, додаваат правосудните органи без да наведат дополнителни детали.

Под „настани“ тамошните власти ги подразбираат демонстрациите што го потресуваат Иран од 16 септември, кога младата Иранка Махса Амини почина во затворската болница, уапсена поради носење „несоодветна облека“ и кршење на строгиот кодекс за облекување на жените.

Иранските власти, кои ги означуваат демонстрациите како немири во земјата, конкретно ги обвинуваат странските сили дека стојат зад протестното движење со цел дестабилизација на земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди турско-иранската граница

Ана Ололовска

Објавена снимка од надзорната камера: Со „калашников“ пукаше кон амбасадата на Азербејџан во Иран, убиен чувар

А1он

Вооружен со „калашников“ се пробил до обезбедувањето, едно лице убиено: Напад на амбасадата на Азербејџан во Иран

А1он

Иран воведе нови санкции против ЕУ и Велика Британија

Ана Ололовска

Се очекува ЕУ да воведе нови санкции против Иран поради задушување на протестите

Ана Ололовска

Иран го погуби поранешнот заменик министер за одбрана обвинет дека шпиунирал за Британија