Повеќе од 200 заразени со Ковид-19 во дом за нега на стари лица во Будимпешта

Од:

Повеќе од 200 луѓе во дом за нега на стари изнемоштени лица во Будимпешта се заразени со новиот коронавирус, а десет починаа, изјави денеска шефот на унгарските здравствени служби Сесилија Мулер.

dobivaj vesti na viber

Појавата на Ковид-19, во тој дом во Будимпешта во квартот Ракоскерестур, за првпат беше објавена минатата недела кога тестовите покажаа дека 100 лица биле заразени.

Иако заразени има и во други унгарски домови за нега на стари лица, случајот во домот во Ракоскерестур, е најтежок бидејќи во него се сместени 500 лица.

Унгарските власти регистрирале досега 1.512 случаи на заразени со Ковид-19 и 122 лица починати од таа болест.

Би можело да ве интересира

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

ЕУ ја продолжи употребата на сертификатот за Ковид-19 до јуни 2023 година

Ана Ололовска

Кина ги преполови карантинските денови за патниците кои пристигнуваат од странство

Ана Ололовска

Нов бран на коронавирус во Европа, новите соеви ја избегнуваат имунолошката заштита

Ана Ололовска