Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Од:

Повеќе од 2.200 лица починале од ебола во Конго, каде што борбата против болеста е запрена поради неодамнешните напади врз медицинските работници, соопшти денеска Министерството за здравство.

Во епидемијата на ебола која избувна на 1 август 2018 година, досега починале 2.201 лице, се вели во соопштението и се додава дека меѓу 20 и 26 ноември се пријавени шест нови случаи на болеста.

Вкупно четири лица задолжени за борба против еболата неодамна беа убиени во напад во источен Конго, потсетија властите додавајќи дека ОН привремено ја прекинале испораката на хуманитарна помош од безбедносни причини.

Повеќе од 100 цивили се убиени во ноември во напади кои и се припишуваат на вооружена група од Уганда.

Би можело да ве интересира

СЗО: Еболата се шири во западно Конго

Ана Ололовска

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола на истокот од земјата

А1он

Најмалку 11 жртви на насилство во Конго

А1он

Околу 1.300 цивили се убиени во последните осум месеци во конфликтите во ДР Конго

Ана Ололовска

Најмалку 20 цивили загинаа во етничкото насилство во ДР Конго

А1он