Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

Од:

Вооружена група киднапираше повеќе од 100 ученици и неколку наставници од училиште во државата Замфара во северозападна Нигерија, објави нигерискиот портал Блупринт, повикувајќи се на очевидци.

Нападот се случил за време на час.

Нигерискиот ТВ канал објави дека гувернерот на Замфара, Бело Матавале наредил привремено затворање на сите основни и средни училишта во државата. Во исто време, воведени се ограничувања во сообраќајот од 18 до 06 часот во 13 области.

Во Нигерија во последните месеци има зачестени напади врз училиштата и универзитетите со цел киднапирање ученици за откуп. Од почетокот на оваа година, повеќе од 1.000 луѓе беа киднапирани од училиштата и универзитетите во различни делови на земјата.

Локалните власти беа принудени да затворат голем број училишта во северна Нигерија и централните делови на земјата и да ги преместат учениците во други области.

Во исто време, се воведуваат нови мерки за да се осигури безбедноста на образовните институции.

Би можело да ве интересира

Нигериската војска ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава во Западна Африка

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Напаѓачи ослободија 266 затвореници од нигериски затвор

А1он

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

Ана Ололовска

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

Ана Ололовска