Повеќе од 100 конгресмени и 12 сенатори во обид да ја оспорат потврдата за победата на Бајден на изборите во САД

Од:

Voice of America

Повеќе од сто републикански конгресмени во Претставничкиот дом и 12 сенатори најавија дека ќе се обединат во обид да ја блокираат потврдата на гласовите на Изборниот колеџ, според кој демократот Џо Бајден го победи претседателот Доналд Трамп на изборите на 3 ноември 2020 година. Се верува дека тој обид е осуден на неуспех.

Потврдата на гласовите на Изборниот колеџ – 306 за Бајден и 232 за претседателот Трамп – обично е формалност и е последниот чекор пред Бајден да биде инаугуриран како 46-ти претседател на САД на 20 јануари.

И двата дома на Конгресот треба да ги поддржат тврдењата со кои се оспорува победата на Бајден, со цел да се поништи изборниот резултат.

Сепак, демократите имаат мнозинство во Претставничкиот дом и сигурно ќе ја потврдат победата на Бајден, додека гласовите на малцинските демократи во Сенатот, но и некои републиканци кои признаа дека победил демократскиот кандидат, веројатно ќе бидат доволни за да ја потврдат неговата победа во Сенатот.

Трамп, кој со недели тврдеше без докази дека бил спречен да освои нов четиригодишен мандат со изборни измами, продолжува да ги охрабрува своите приврзаници да протестираат против наводната изборна кражба.

„Обид се да украде убедлива победа“, напиша претседателот на Твитер за време на викендот. „Не можеме да дозволиме тоа да се случи.

Иако тие тешко можат да спречат потврда за изборот на Бајден за нов американски претседател, овие настани може да ја продолжат постапката и да ја одложат инаугурацијата закажана за 20 јануари.

Секој член на Конгресот има право да се спротивстави на гласањето за потврда на резултатите од Изборниот колеџ по која било основа. Сепак, по жалбата не се постапува доколку не е доставена во писмена форма и ако не е потпишана од еден член на Претставничкиот дом и еден од Сенатот.

Во случај да има такво барање – заедничката седница на двата дома на Конгресот се прекинува и нивните членови почнуваат одделни седници со цел да ги разгледаат приговорите.

За да стане одржлив, двата дома треба да се договорат за приговорот со двотретинско мнозинство гласови. Ако тоа не се случи – повторно почнува со пребројување на изборните гласови.

Последен пат ваков случај се случил во 2005 година, кога членката на Претставничкиот дом Стефани Табс Џонс од Охајо и членот на Сенатот Барбара Боксер од Калифорнија, и двајцата демократи, се спротивставија на резултатите од гласањето во Охајо, тврдејќи дека имало изборни нерегуларности за време на гласањето. Двата дома на Конгресот го разгледаа приговорот и го отфрлија.

На Џорџ Буш, тогашниот сегашен претседател и републикански кандидат, Конгресот го потврди неговиот втор претседателски мандат.

Сегашните и новоизбраните републикански сенатори кои се спротивставуваат на потврдата за исходот на американските претседателски избори, бараат Конгресот да формира специјална комисија што ќе ги испита обвинувањата по итна постапка, за само десет дена.

Тоа може да доведе до ситуација кога Сенатот и Претставничкиот дом треба да одржат одделни седници.

Денеска, сепак, четворица републикански сенатори потпишаа изјава заедно со пет демократски и еден независен сенатор во кои се бара потврда на резултатите од изборите.

„Гласачите го кажаа својот збор и Конгресот сега мора да ја исполни својата одговорност за да ги потврди резултатите од изборите“, се вели во изјавата потпишана од републиканските сенатори Сузан Колинс, Лиса Мурковски, Бил Касиди и Мит Ромни.

Според законот, двата дома на Конгресот се состануваат на заедничка седница на 6 јануари по изборите за официјално да ги прочитаат резултатите, да ги пребројат гласовите и да го објават резултатот.

Сенаторите предводени од Тед Круз, како и стотици републикански конгресмени, тешко можат да го спречат изборот на Бајден, но тие можат да ја одложат постапката. Тие би можеле да тврдат дека Сенатот и Претставничкиот дом мора да одржат одделни седници.

Во објава на Твитер профилот на сенаторот Тед Круз се вели дека гласањето е обележано со обвинувања за изборни измами и нерегуларности.

„Изборната измама е постојан предизвик во нашиот изборен процес – иако обемот е спорен. Наводите за измама и нерегуларности на изборите во 2020 година ги надминуваат сите претходни“, се вели во нивното заедничко соопштение.

Тие го наведоа примерот на изборите одржани во 1877 година, кои, како што велат, беа обележани со обвинувања за измама во повеќе држави.

Исто така, во 2017 година – за време на изјаснување во Конгресот за исходот на Електорското гласање по изборите на кои претседателот во заминување Доналд Трамп победи во ноември 2016 година, голем број демократски членови на Претставничкиот дом се спротивставија на потврдата за неговата победа над демократскиот кандидат Хилари Клинтон.

Со оглед на тоа што ниту еден демократски член на Сенатот не им се придружи – Конгресот без одлагање ја потврди изборната победа на Трамп.

Би можело да ве интересира

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

Жарко Настоски

Бајден го потпиша указот за нови санкции против Русија

Бајден и Меркел бараат од Русија да го намали военото присуство на украинската граница

Пелоси го покани Бајден да се обрати во двата дома на Конгресот на 28 април

Ана Ололовска

Австрија подготвена за домаќин на евентуална средба Бајден-Путин

Ана Ололовска

Бајден ги повлекува сите американски војници од Авганистан до 11 септември годинава

Жарко Настоски