Повеќе лица повредени при експлозија во јужна Шведска

Во центарот на Линкопинг, град во јужниот дел на Шведска денеска се одекна експлозија при што се повредени повеќемина.

На местото на инцидентот се наоѓаат 20 амбулантни возила и припадници на единицата за детонирање.

Според Шведското радио експлозијата оштетила прозорци и тераси на една петкатница, а штета претрпеле и зградите во близина.

Се уште не е позната причината за експлозијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Деветмина загинати при пад на мал авион во Шведска

Ана Ололовска

Девет лица загинаа во авионска несреќа во Шведска

Швеѓанка уапсена поради поврзаност со тероризам

Шведското обвинителство се откажа од барањето за распит на Асанж

Шведска: Забрането пушење и на отворено

Ана Ололовска

Шведската полиција застрела маж на железничката во Малме