Потврдена петгодишна затворска казна за иранска научничка

Од:

Апелацискиот суд во Иран и потврди петгодишна затворска казна на иранско-француската научничка Фариби Аделкан.

Таа минатиот месец е осудена на шест години затвор, но нејзините адвокати најавија жалба на пресудата.

На почетокот на овој месец Франција побара Аделкан да биде веднаш ослободена, нагласувајќи дека нејзиното затворање ќе ја наруши довербата меѓу двете земји.

Иран го отфрли апелот на Франција да ја ослободи 60-годишната антропологистка, која се наоѓа во притвор од јуни минатата година, со образложение дека станува збор за внатрешно прашање на Иран.

Би можело да ве интересира

Во Иран на секои седум минути од Ковид-19 умира по едно лице

Ана Ололовска

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

А1он

Хамнеи: Нема да преговараме оти тоа ќе биде искористено во пропагандни цели

Ана Ололовска

Хамнеи: Европските држави не успеаја да го спасат нуклеарниот договор

Ана Ололовска

Воени вежби на иранската Револуционерна гарда, симулирање напад врз американска флота

Ана Ололовска