Потврден десетти случај на мајмунски сипаници во Белгија

Од:

Здравствените власти соопштија дека се потврдени десет случаи на мајмунски сипаници во Белгија, други случаи се анализираат, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Според институтот за јавно здравје два дополнителни случаи се сомнителни и се очекуваат конечни анализи, во овој момент потврдено е дека десет лица се заразени со оваа болест кога се појави во текот на мај во јужна Европа.

Сите заразени лица имаат меѓу 28 и 43 години.

Светската здравствена организација упати повик да се биде внимателен во текот на ова лето со мајмунските сипаници, посебно на масовни настани како музички фестивали.

Сипаниците се пренесуваат преку близок кожен или сексуален контакт.

Би можело да ве интересира

Во Србија се регистрирани 23 случаи на мајмунски сипаници

Горан Наумовски

Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници

Во Грција потврдени 39 случаи на мајмунски сипаници

А1он

Oткриени повеќе од сто можни случаи на трговија со луѓе во Белгија

А1он

Прв случај на мајмунски сипаници на Кипар

Индија потврди за прв смртен случај од мајмунски сипаници во Азија