Потона траект во близина на Филипините, две лица загинати

Од:

Филипинската крајбрежна стража денеска соопшти дека две лица загинаа, а седум се водат како исчезнати по потонување на траект во водите во централната област на земјата, додека повеќето патници и членови на екипажот се спасени.

Заменик шефот на крајбрежната стража во провинцијата Масбате, Бајани Белесарио изјави дека веднаш по несреќата спасени се 61 лице – 22 члена на екипажот и 39 патници.

Според него, засега не е позната причината за несреќата. Некои од патниците изјавиле дека предната десна страна на фериботот се наведнала, по што тој се превртел.

Капетанот истакна дека можеби траектот не можел да задржи рамнотежа поради големиот број на тешки камиони.

Би можело да ве интересира

27 милиони луѓе на Филипините ставени во карантин

А1он

Рекордни 5.032 нови случаи на коронавирус на Филипините

А1он

Евакуација на Филипини поради нафтена дамка

Ана Ололовска

Филипинската крајбрежна стража трага по 14 исчезнати по судирот на два брода

Ана Ололовска

Се активира вулкан на Филипините, можна евакуација

А1он

Филипинската војска уби петмина бунтовници

Ана Ололовска

Leave a Comment

10 + 11 =