Потона брод со мигранти, настрадаа пет деца

Од:

Седум лица, меѓу кои и пет деца, настрадаа откако брод што пренесуваше мигранти потона близу југозападниот брег на Турција.

Турската крајбрежна стража објави дека бродот имал вкупно 17 мигранти, петмина беа спасени, а по петмина се уште се трага.

Постои сомневање дека шверцерот е еден од петте лица по кои трагаат спасувачки служби.

Би можело да ве интересира

Спасени 107 мигранти на грчките острови Лезбос и Кос

Албанскиот брод „Орику“ спаси 36 илегални мигранти во Егејско Море

Над 300 мигранти сѐ уште заглавени во брод на Медитеранот, ЕУ преговара

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти

Ана Ололовска

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Ана Ололовска