Потомците на последниот германски цар нема да го добијат замокот

Од:

Потомците на последниот германски цар денеска ја изгубија судската битка за замокот кој гледа во долината на Рајна и чиј дел е претворен во хотел.

Замокот Рајнфелс, поранешна сопственост на семејството Хоенколнер, од 1924 година се наоѓа во сопственост на градот Зант Гоар.

Во тоа време е поставен услов дека градот нема да го продаде замокот, инаку царското семејство ќе го задржи правото да ја заземе сопственоста на градот.

Принцот Георг Фридрих од Прусија, чукун-внук на Вилхелм Втори тврди дека договорот од 1998 година со кој Зенг Гоар одобрил изградбата на хотел до замокот претставува продажба.

Сепак, судот во Кобленц денеска го отфрли неговото барање за враќање на дворецот.

Би можело да ве интересира

Германија воведува задолжително вакцинирање против мали сипаници

Ана Ололовска

Меркел побара од Турција да ја запре офанзивата во Сирија

Од Франција, Белгија и Германија депортирани 100 албански државјани

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Татјана Ташкова

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Ана Ололовска

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

Ана Ололовска