Потоа брод во Нигерија, најмалку 10 мртви и 60 исчезнати

Од:

Најмалку 10 лица загинаа, а 60 се водат како исчезнати откако се преврте брод во државата Анамбра во југоисточна Нигерија.

Регионалниот координатор на Националната служба за итни случаи, Тикман Таниму, рече дека во бродот имало 85 патници, а многу патници останале заробени во пловилото кога потонало.

Според официјални лица, досега се спасени 15 лица.

Би можело да ве интересира

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија

ВИДЕО: Свештеник жив запален во Нигерија

А1он

Вооружени напаѓачи киднапираа 30 лица од железничка станица во Нигерија

А1он

Најмалку 14 луѓе загинаа, автомобил влетал во публика на карневал во Нигерија

А1он

Вооружени банди во Нигерија убиja над 38 луѓе и запалија 100 куќи

Повеќе од 600 жртви во смртоносни поплави во Нигерија

Горан Наумовски