Постојат „големи сомнежи“ дека пожарите кои ја зафатија Франција се „чин на пиромани“

Од:

Министерот за внатрешни работи на Франција Жералд Дарманан изрази „големи сомневања дека пожарот што продолжи (во Жиронд), е дело на подметнувачи на пожари“, јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

„Утринава имаше осум пожари, помеѓу 08:00 и 9:00 часот, кои започнаа на неколку стотини метри оддалеченост, што е сосема невообичаено“, рече министерот.

Повеќе од 1.000 пожарникари беа мобилизирани како одговор на пожарите во регионот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повлечено млекото за бебиња „Кандиа“ од сите продажни места во Франција

Ана Ололовска

Се очекуваат откажувања на летови поради штрајкот на француските контролори на летање

Ана Ололовска

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

Париз штеди енергија, Ајфеловата кула ќе ги гаси светлата еден час порано

Ана Ололовска