Постигнат начелен договор: СДП, Зелените и ФДП ја прават новата германска Влада

Од:

Социјалдемократите (СПД), Зелените и Слободните демократи (ФДП) постигнаа начелен договор за формирање владејачка коалиција во Германија, пренесуваат француските медиуми.

Според германската телевизија АРД, лидерите на трите партии им препорачале на своите партии официјално да почнат преговори за коалиција, што е чекор поблиску до новата влада, за која се верува дека ќе ја предводи Олаф Шолц.

„Убедени сме дека можеме да склучиме амбициозен и одржлив коалициски договор“, се наведува во заедничката изјава.

Би можело да ве интересира

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Шпан: Пандемијата ја зголеми економската зависност на Германија од Кина

Ана Ололовска

Меркел повика на национални напори против коронавирусот

Ана Ололовска