Постигнат е трговски договор Лондон-Брисел тврди Би-Би-Си

Од:

Прес-конференција за постигнат трговски договор на Велика Британија и Европската унија по брегзит најверојатно ќе се одржи денеска претпладне, јави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Медиумот се повикува на извори во Лондон и од Брисел.

Информацијата е откако беше објавено дека Велика Британија и ЕУ се блиску до постигнување договор. Така, по повеќемесечни преговори, двете страни ќе избегнат хаос околу тврдиот брегзит, фпфсвса медиумот во извештајот.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Трговска војна меѓу Британија и ЕУ е малку веројатна

Состанок на амбасадорите на ЕУ за договорот со Лондон

Катерина Павлова-Николовска

Проблемите во риболовот во последен момент го одложија договорот меѓу Лондон и ЕУ

Барние: Следните неколку дена се важни за договорот со Лондон

Британија и ЕУ се уште се далеку од пост-брегзит трговски договор

Катерина Павлова-Николовска

Лондон: Нема логика да продолжиме да преговараме со ЕУ ако Брисел не ја смени позицијата

Жарко Настоски