Постигнат договор за формирање влада на Данска

Од:

Вршителот на должност премиерка на Данска, Мете Фредриксен, денеска изјави дека е постигнат договор за формирање влада предводена од центарот по 42-дневни преговори што следеа по општите избори на 1 ноември.

Фредриксен рече дека владејачката коалиција ќе ги вклучи нејзината Социјалдемократска партија, Либералната партија и новоформираната Умерена партија на поранешниот дански премиер Ларс Лек Расмусен. Коалицијата ќе биде претставена подоцна оваа недела.

Детали за распределбата на министерските места ќе бидат објавени в четврток, а договорот на партиите во владата ќе биде објавен денеска.

– Фактот што различни партии се здружуваат во владата не значи дека се согласуваме за сè, но сега избираме да влеземе во заедница во која ќе работиме меѓу себе бидејќи тоа е најважното нешто за нашата земја, рече Фредриксен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Двајца српски тинејџери убиени во Данска

Катерина Павлова-Николовска

Големи протести во Данска поради плановите на владата да укине државен празник

Ана Ололовска

После 45 години „Алди“ си заминува од Данска

„Крвави пакети“ пристигнаа во украинските амбасади во ЕУ: Киев бара итно објаснување, службениците во паника

А1он

Заврши СП за Томас Дилејни

ДПА: Социјалдемократите победија на изборите во Данска, Фредериксен се повлекува

Ана Ололовска