Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

Од:

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за информативните содржини.

Австралија предложи четири амандмани на спорниот закон, а менаџментот на Фејсбук соопшти дека се задоволни со предложените отстапки на Владата.

– Задоволни сме што австралиската Влада се согласи на бројни измени и гаранции да и се овозможат на нашата компанија комерцијалните работи кои се подеднакво корисни за издавачите колку и нивната работа за нас, објави компанијата Фејсбук.

Фејсбук минатата недела ги блокираше сите содржини со вести и неколку профили на австралиската Влада и Министерството за вонредни ситуации, но по преговорите меѓу министерот Фриденберг и извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг е постигнат договор со соодветни отстапки.

Би можело да ве интересира

Започна вакцинацијата против Ковид-19 и во Австралија

Ана Ололовска

Блокадата на Фејсбук ја спушти посетеноста на австралиските онлајн медиуми

Жарко Настоски

Без локално ширење на Ковид-19 во австралиската држава Викторија

Ана Ололовска

Скандалот за силување во австралискиот Парламент го натера премиерот да се извини

Ана Ололовска

Австралија ја доби првата пратка вакцини против Ковид-19 на „Фајзер“

Ана Ололовска

Нов „локдаун“ во Мелбурн

Ана Ололовска