Посредници им нуделе вакцини на земји од ЕУ

Од:

Неколку земји од Европската унија известија дека наводни посредници им понудиле 900 милиони дози вакцини против Ковид-19, со вкупна цена од околу 12,7 милијарди евра, соопшти денеска Агенцијата за борба против измами – ОЛАФ.

Како што пренесуваат странските агенции, ОЛАФ на почетокот на овој месец започна истрага за измами со вакцини, бидејќи Европската унија се соочува со зголемен ризик од измами во земјите во оваа област.

Фармацевтските компании истакнуваат дека тие продаваат вакцини исклучиво директно на владите на државите.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски

Вакцинирани над 18.000 граѓани, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски

СЗО: Комбинирањето вакцини не е испитано и не се препорачува

Жарко Настоски