После 30 години, Ирак и Саудиска Арабија ја отворија границата

Од:

Ирак и Саудиска Арабија повторно ја отворија границата во пустината Арар, соопшти граничната комисија на Багдад, што претставува долгоочекуван знак за поблиски трговски врски по 30 години затворање.

Високорангирани функционери, вклучително и ирачкиот министер за внатрешни работи и шефот на граничната комисија на земјата, отпатуваа од Багдад до официјално отворениот пункт Арар, каде од утрото чекаа голем број камиони.

Граничниот премин Арар ќе биде отворен и за стоки и за луѓе, по првпат откако Ријад ги прекина дипломатските односи со Багдад во 1990 година по инвазијата на Кувајт од страна на поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин.

Би можело да ве интересира

Илјадници луѓе ја одбележаа годишнината од убиството на генералот Касим Сулејмани

Стејт департментот одобри можна продажба на оружје за Саудиска Арабија за 290 милиони долари

Ана Ололовска

Саудиска Арабија ги суспендира сите меѓународни летови

Ана Ололовска

„Хјуман рајтс воч“: Саудиска Арабија малтретира мигранти

Жарко Настоски

Бомбардирани две ирачки наоѓалишта на нафта во близина на Киркук

Ана Ололовска

Две лица убиени во обновените протести против курдските партии во северен Ирак

Ана Ололовска