Портпарол: Дел од проектил падна во дворот на украинскиот претседател

Од:

Дел од проектил паднал во дворот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави Сергиј Никифоров, портпарол на шефот на државата.

Тој објави две слики на кои наводно се гледа дел од ракета во дворот на вилата во Конча-Заспи, во јужниот дел на Киев.

Никифоров истакна дека Зеленски реагирал со само еден збор: „промашување“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Заедно со 14 „Леопарди“, Полска ќе испрати уште 60 тенкови во Украина

А1он

Украина бара повеќе оружје додека борбите во источниот дел на земјата се интензивираат

А1он

Поради руските напади, превентивни исклучувања на струја во Киев, Одеса и Днепропетровск

А1он

200 тенкови испраќаат од Запад: Беа во Босна и Херцеговина и Косово, сега пристигнуваат во Украина

А1он

Украина добива тенкови, сега има ново барање до Западот: „Ова е црвената линија“

А1он

Русите истрелаа повеќе од 30 проектили врз Украина

А1он