Поротата одлучи – Трамп е осуден за сексуална злоупотреба

Од:

Федералната порота во Менхетен денеска донесе одлука дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп сексуално ја нападна писателката Елизабет Џин Керол во соблекувалната на луксузна стоковна куќа пролетта 1996 година.

Поротата го прогласи за виновен во граѓанската тужба што Керол ја покрена против него за сексуален напад.

Керол, исто така, го тужеше Трамп за клевета поради неговата изјава од 2022 година, со која тој ги негираше нејзините наводи.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп го имитираше Бајден: „Момчето не може да се симне од сцената“

Судењето на Трамп започнува на 2 октомври, тој е осомничен за измама

Истражување: Повеќе од 55 отсто од гласачите во САД имаат негативен став за Трамп

Трамп отсуствуваше и на втората ТВ дебата на републиканските кандидати

Трамп и неговата компанија се прогласени за виновни за измама

(ВИДЕО) Трамп: Украина можеше да го избегне конфликтот