Пороен дожд го зафати Истанбул, едно лице почина

Од:

Пороен дожд го зафати денеска турскиот град Истанбул, поплавувајќи улици и подруми, а беше нарушен и железничкиот и водниот сообраќај.

Најмалку едно лице е пронајдено починато во поплавен подвозник.

Медиумите објавија и дека од дождот е поплавена и историската Капали Чаршија, комплекс со мали улички и голем број продавници.

Властите го прекинаа превозот со траект преку Босфор, а укинати се и некои трамвајски линии.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Снимките од дрон најдобро покажуваат што остана од турскиот град по разорниот земјотрес

Ана Ололовска

Зголемен смртниот биланс од вчерашниот земјотрес во Турција, полладнево уште еден потрес

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска

Сочувство за настраданите во Турција изразија Мета, Рама и Баша

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Турција: Најмалку 21 загинат и над илјада повредени во земјотресот

Ана Ололовска

Грција подготвена да ѝ помогне на Турција доколку е потребно

Ана Ололовска