Поранешниот словачки претседател Киска обвинет за даночна измама

Од:

Словачкото државно обвинителство го обвини поранешниот претседател Андреј Киска за даночна измама, изјави портпаролот на Државното обвинителство за новинската агенција ТАСР.

Политичарот, на неговата семејна компанија КТАГ, која била сопственик на туристичка агенција, лажно пријавил трошоци од 150 илјади евра, наведуваат од државното правобранителство.

Овие трошоци, наводно, биле направени за време на неговата претседателска кампања во 2013 и 2014 година.

Киска постојано ги отфрла обвинувањата, тврдејќи дека станува збор за политички мотивиран прогон.

Овој 59-годишен либерален конзервативен политичар беше претседател на Словачка од 2014 до 2018 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во железничка несреќа во Словачка повредени 74 лица

Ана Ололовска

Словачка ќе добива руска нафта до соодветна алтернатива

А1он

Хегер: Ако Украина не успее, Словачка е следна, Украинците мора да победат

Ана Ололовска

Унгарија и Словачка може да добијат дозвола да купуваат руска нафта до крајот на 2023 година

Ана Ололовска

Словачка ќе бара изземање од санкциите за руската нафта

Ана Ололовска

Словачка и Полска подготвуваат испорака на борбени авиони за Украина

А1он