Поранешниот шеф на дипломатијата Христодулидис е новиот претседател на Кипар

Од:

Со 51,91 отсто од гласовите, поранешниот шеф на кипарската дипломатија Никос Христодулидис е новиот, осми по ред, претседател на Република Кипар.

Христодулидис победи во вториот круг од претседателските избори во земјата со 15 илјади гласови повеќе од неговиот противкандидат, поранешниот дипломат, Андреас Мавројанис, кој освои 48,09 проценти.

На денешните избори гласале 406.626 граѓани, а излезноста е 72,45 проценти.

Планирано е вечерва околу 22 часот да биде инаугурацијата на новиот кипарски претседател.

Би можело да ве интересира

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

Туристка била силувана од пет мажи во хотел во Кипар

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Орце Костов

Предвремени избори до крајот на оваа година, бара Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов

Обезбедување на ноќен клуб уби турист од Велика Британија

Избори во 14 ограноци на ДУИ – ова се имињата на луѓето кои ќе ги водат

А1он