Поранешниот претседател на Судан обвинет за илегално поседување девизи

Од:

Судот во Картум го обвини поранешниот претседател Омар ал Башир за илегално поседување и користење на странски валути.

Суданската армија го собори Башир од власт на 11 април откако беше на власт 30 години.

– Властите запленија 6,9 милиони евра, 351.770 долари и 5,7 милиони судански фунти во куќата на Башир, средства кои се илегално стекнати и употребувани, изјави судијата Ал Адик Абделрахман.

Тој додаде дека Башир би можел да биде осуден до 10 години затвор за поседувањето на тие пари и до три години за илегални трансакции.

Судењето на поранешниот претседател на Судан почна на 19 август, два дена по потпишувањето на договор за формирање на преодна влада помеѓу армијата и демонстрантите.

Би можело да ве интересира

Во судирите во Јужан Судан убиени над 300 лица

Ана Ололовска

САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон

А1он

ВИДЕО: Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба