Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Од:

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили објави дека е повикан на функцијата вицепремиер на Украина, и ќе биде задолжен за реформи.

Саакашвили е еден од најпрепознатливите лидери на постсоветскиот свет. Тој го водеше украинскиот црноморски регион Одеса од 2015 година, но поднесе оставка откако се раздели со својот поранешен сојузник и познаник од студентските денови во Киев, тогашниот украински претседател Петро Порошенко.

Тој објави дека бил повикан во Владата актуелниот претседател на УкраинаВолодимир Зеленски, кого го поддржал на минатогодишните избори.

– Голема чест е да се прими понуда од претседателот Зеленски да станам заменик премиер задолжен за реформи“, објави на Саакашвили на својот Фејсбук профил.

Би можело да ве интересира

Грузија: Ослободени 43 заложници, напаѓачот во бегство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Грузискиот разбојник фатен откако му ги дадоа парите и се обиде да избега со тројца заложници

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Драма во Грузија: разбојник со автоматска пушка и бомба држи 20 заложници во банка

А1он

Украина со рекорден број починати од коронавирус – 141 за еден ден

Ана Ололовска

Украина ќе гради две военопоморски бази за заштита на Црноморскиот регион

Ана Ололовска

Во Украина рекорден број починати од коронавирус, 113 за еден ден

Ана Ололовска