Поранешниот папа Бенедикт се извини на жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква

Од:

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти денеска побара прошка од жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква, но ги отфрли обвинувањата дека е вклучен во прикривање на вистината.

dobivaj vesti na viber

Пензионираниот папа одговори на независен извештај објавен на 20 јануари во кој се опишуваат децении наводна злоупотреба и пропуст во минхенската епархија предводена од Џозеф Рацингер од 1977 до 1982 година.

Во своето писмо, Бенедикт ги признава „прекршоците и грешките што се случија за време на мојот мандат“ и изразува „искрено барање за проштевање до сите жртви на сексуална злоупотреба“.

Во извештајот се наведуваат обвиненија против него за пропусти во четири случаи. Експертите од адвокатската фирма Вестпфал Спилкер Вастл (ВСВ) веруваат дека Рацингер преселувал свештеници кои злоставувале деца во други области додека тој бил надбискуп на Минхен и Фрајзинг.

Тие наводи категорично ги отфрлија адвокатите и советниците на Рацингер во „проверка на факти“ што исто така беше објавена денеска.

„Извештајот од вештачењето не содржи докази за поткрепување на какви било наводи за пропусти или помагање“, се вели во соопштението. „Како надбискуп, кардиналот Рацингер не бил вклучен во никакво прикривање на чинот на злоупотреба“, се додава во текстот.

Би можело да ве интересира

Тужба против папата Бенедикт поради свештеник педофил

Ана Ололовска

Речиси 200 свештеници од католичката бискупија во Минстер осомничени за злоставување деца

А1он

Шпанија ја започна првата официјална истрага за злоупотреба на деца во Католичката црква

А1он

Бискупот од Келн понуди оставка поради скандалите со сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Откриено уште едно долгогодишно злоставување деца во католички интернат

Свештеници во Нов Зеланд силувале стотици деца со посебни потреби

Ана Ололовска