Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев е позитивен за коронавирус

Од:

Првиот, сега поранешен, претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев (79), е позитивен на Ковид-19 и се наоѓа во самоизолација, објавено е денеска на неговата официјална веб-страница.

„Елбаси (таткото на нацијата) е позитивен за вирусот на корона. Нема причина да се грижите. Нурсултан Назарбаев ќе продолжи да работи од дома”, објавено е на веб-страницата, пренесува ТАСС.

Во Казахстан досега 15.877 лица се инфицирани со коронавирусот, а 100 луѓе починаа.

Би можело да ве интересира

Трудо им порача на Канаѓаните дека им е потребна влада која верува во науката

Ана Ололовска

Руски научник: При настинка е невозможно заразување со коронавирус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Стотици уапсени за време на протести против анти-ковид мерките во Австралија

Мери Јордановска

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Мери Јордановска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он