Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Од:

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили денеска е однесен на лекување во приватна болница поради влошена здравствена состојба по два периода на штрајк со глад во затвор.

dobivaj vesti na viber

Неговиот адвокат рече дека бил известен за префрлањето во клиника во Тбилиси, но нагласи дека не добил никакви информации од управата на затворот за здравствената состојба на неговиот клиент.

Саакашвили (54), кој во 2018 година беше осуден во отсуство за злоупотреба на власта, беше уапсен во октомври минатата година при враќање во Грузија по неколку години во егзил. Тој тогаш изјави дека дошол да води кампања во полза на опозицијата на претстојните избори.

Минатиот месец, Саакашвили рече дека му е потребна „итна медицинска помош“, која не ја добил во затвор. Според него, тоа што е зад решетки го довело до „тешка невролошка состојба“.

Роднините и поддржувачите на поранешниот шеф на државата ги повикуваат грузиските власти да му дозволат лекување во странство.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пребеганите Руси и носат економски бум на Грузија

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска