Поранешниот американски маринец Пол Велан останува во притвор, одлучи судот во Москва

Од:

Поранешниот американски маринец Пол Велан, кој во Русија е осомничен за шпионажа, останува во притвор, одлучи денека судот во Москва откако ја отфрли неговата жалба, продолжувајќи му го притворот до крајот на декември, пренесуваат руските медиуми.

Велан, кој има американско, британско, канадско и ирско државјанство, беше уапсен во декември минатата година и обвинет за шпионажа, пренесуваат британските медиуми.

Москва тврди дека тој бил уапсен на дело, но тој ги негира овнинувањата тврдејќи дека тие се политички мотивирани.

Би можело да ве интересира

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски