Поранешни раководители на разузнавачки служби на САД најсериозни кандидати за директори на НСА и ЦИА

Од:

Двајца поранешни високи раководители на разузнавачки служби на САД, Мајк Морел и Аврил Хејнс се најсериозни кандидати за позициите директор на Националната безбедносна агенција (НСА) и Централната разузнавачка агенција (ЦИА) под администрација на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, пренесуваат американските медиуми.

Морел беше заменик на ЦИА за време на администрацијата на Барак Обама од 2010 до 2013 година, кога двапати беше и вршител на должноста директор на таа разузнавачка служба.

Под администрацијата на Обама, Хејнс беше и заменик директорка на ЦИА, но и на позицијата заменик советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама.

Потенцијални кандидати се и Мајкл Летер, поранешен службеник за безбедност на владата на САД и директор на Националниот центар за антитероризам и Мајк Роџерс, поранешен републикански конгресмен кој претседаваше со Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом на Конгресот на САД.

Би можело да ве интересира

Шефовите на ЦИА и руската СВР во Турција разговарале против употребата на нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Шефот на ЦИА тврди: Путин е загрижен за тоа што се случува во Украина, но и во Русија

За случајот во Грамш, во Албанија пристигнуваат агенти на ЦИА

А1он

Адвокатите на Асанж ја тужат ЦИА

Ана Ололовска

Бајден: ЦИА ја разоткри играта на Путин

Волстрит Џурнал: Шефот на ЦИА во април се сретнал со саудискиот престолонаследник во обид да ги поправи меѓусебните односи

Ана Ололовска