Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Од:

Поранешната советничка на потпретседателот на САД, Мајк Пенс, Оливија Трој, го критикуваше одговорот на Трамп на пандемијата и рече дека планира да гласа за Џо Бајден.

Републиканката Оливија Трој беше главен координатор на активностите на кризниот штаб за сузбивање на пандемијата на коронавирусот, предводена од Пенс, а Белата куќа ја напушти во јули.

На видео објавено од групата „Републикански гласачи против Трамп“, Трој вели дека администрацијата на американскиот претседател кон средината на февруари веќе знаела дека Ковид-19 ќе стане голема пандемија во САД, но оти Трамп не сакал да слуша за тоа, бидејќи најголема грижа му биле изборите и како таквата ситуација ќе влијае на неговата репутација кај гласачите.

– Вистина е дека тој навистина не се грижеше за никого освен за себе, рече таа во видеото.

– Ако претседателот сериозно го сфатеше вирусот … ќе спречеше ширење на вирусот, ќе спасеше животи, додава Трој.

Трамп изјави дека никогаш не ја запознал Оливија Трој и оти таа напишала „прекрасно писмо“ по напуштањето на Белата куќа, во кое ја фали администрацијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Жена брутално исфрлена од автобус во препирка поради неносење маска

Жарко Настоски

Само 10 држави во светот не пријавиле ниту еден случај на коронавирус

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на заразени во Европа, рекорди на Балканот

Ана Ололовска

Во Филаделфија пронајдено комбе полно се експлозив

Ана Ололовска

Мицотакис најави нови мерки за справување со вториот бран на Ковид-19

Ана Ололовска

Зголемен бројот во Бугарија на починати и новозаразени од Ковид-19

А1он