Поранешен руски градоначалник поставен на чело на окупираните територии во областа Харков

Од:

Поранешниот градоначалник на рускиот град Краснодар, Андреј Алексејенко е назначен на чело на новата влада во североисточна Украина што ја постави Русија, јави денеска руската агенција ТАС, а пренесе Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Андреј Алексејенко вчера поднесе оставка од функцијата градоначалник на Краснодар, 16-тиот по големина град во Русија.

Според агенцијата ТАС во извештајот кој се повикува на уредбата на локалната администрација, Алексејенко сега ќе го предводи новиот совет на министри во провинцијата Харков назначен од Русија.

Руските власти претходно најавија дека областите што ги зазедоа во Украина никогаш нема да се вратат под контрола на Киев и дека референдумите за нивно пристапување кон Русија би можеле да се одржат наесен.

Украина ги нарече „псевдо референдуми“ и вети дека ќе ги спречи.

Руските сили во моментов контролираат помалку од половина од Харковската област, според Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Песков загрижен: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Русија протера јапонски дипломат, собирал тајни информации за последиците од санкциите

Катерина Павлова-Николовска

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска