Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Од:

Карстен Л. беше уапсен во декември 2022 година во Германија под обвинение за предавство. „Дејли Телеграф“ го објави неговиот идентитет.

Станува збор за Карстен Линке, поранешен фудбалер кој играше за неколку тимови во Бундеслигата, вклучувајќи го и Хановер 96, а подоцна беше тренер на јуниорски фудбалски тим во Вајлхајм.

Во исто време, тој бил и таен агент кој работел за германската Федерална разузнавачка служба (БНД). Во текот на неделата, кога патувал за Берлин, на соседите им кажувал дека е војник и дека оди „на мисија“.

Во декември, патувањата на Линке нагло завршија кога тој беше уапсен од германската полиција. Тој беше обвинет за предавање на доверливи разузнавачки информации во Москва, вклучително и информации за Украина, објави „Der Spiegel“ по апсењето на Линке.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ноќ на руски терор против Украина

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина