Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Од:

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карлo Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија.

dobivaj vesti na viber

Тоа е прво такво судење во Ватикан. Капела покрај затворската осуден е и на парична казна од 5.000 евра.

Капела призна дека гледал слики со детска порнографија во периодот, како што рече, на внатрешна криза предизвикана со преместувањето на служба во Ватиканската амбасада во Вашингтон.

На крајот од дводневното судење тој се извини на своето семејство и на Ватикан и побара помала казна, тврдејќи дека таа епизода била само „препрека на патот“ и оти сака да продолжи да биде свештеник.

Претседателот на Судот, Џузепе Дала Торе изрекувајќи ја пресудата наведе дека Капела продолжил да пристапува кон материјали со детска порнографија и откако бил отповикан од Вашиннгтон во 2017 година.

Претходно, американскиот Стејт департмент го извести Ватикан дека се сомнева оти еден од нивните дипломати во Вашингтон „го крши законот што се однесува на фотографии со детска порнографија“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Филмска потера пред Ватикан: Албанец ја проби блокадата со автомобил, полицијата пукаше во гумите

Ана Ололовска

Суспендиран британски пратеник обвинет за гледање порнографија во Парламентот

А1он

Орбан во посета на Ватикан

Ватикан го нарече бомбардирањето на болницата во Мариупол „неприфатливо“

А1он

Ватикан на руската Влада и изразил загриженост поради војната во Украина

Ана Ололовска

Папата Франциск ги критикуваше лажните вести за коронавирусот и вакцините

А1он