Поради заканите од Путин, Естонија најави мобилизација на резервисти

Од:

Естонското Министерство за одбрана најави дека сакаат да го зголемат бројот на лица кои ќе бидат повикани на воен рок.

dobivaj vesti na viber

Најголемата итна мобилизациска вежба на резервисти во Естонија ќе се одржи на североистокот на земјата, во близина на границата со Русија.

Естонија мобилизира 3.000 резервисти за воена вежба на границата.

„Естонија е и ќе остане заштитена“, изјави естонската премиерка Каја Калас во четвртокот вечерта, откако владата одлучи да организира одбранбена вежба, во позадината на делумната мобилизација од Русија, пишува изданието ЕРР.

„Последните денови донесоа вести кои предизвикаа уште поголема вознемиреност кај граѓаните. Русија организира лажни референдуми со цел припојување на окупираните територии од Украина. Така би можеле да ја оправдаат војната во Украина како војна против Русија. Путин се заканува со нуклеарно оружје и најави делумна мобилизација. Во моментов нема директна воена закана против Естонија “.

Естонскиот премиер објави дека владата во Талин одлучила да мобилизира резервисти и членови на Одбранбената лига како дел од воената вежба „Окас 2022“.

„Имаме способна одбранбена сила, волја за одбрана и опрема од светска класа. Естонија е и ќе остане заштитена. Сите ние можеме мирно да ги извршуваме нашите секојдневни активности, знаејќи дека Естонија ја бранат сопствените одбранбени сили, сојузниците во НАТО и партнерите од Европската унија“.

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска