Поради загадувањето на воздухот затворени основните училишта во Техеран

Од:

Поради високото ниво на загадување на воздухот во Техеран, иранската Влада донесе одлука да ги затвори сите основни училишта во главниот град, каде живеат 10 милиони луѓе.

Облак густ смог е надвиен над Техеран, како резултат на густиот сообраќај и загадувањето од фабриките.

Целата состојба е влошена затоа што веќе неколку дена нема ветер ни дожд.

Техеран е еден од најзагадените градови во светот што се однесува до воздухот. Здравствените експерти предупредуваат дека многу Иранци имаат сериозни здравствени проблеми поради загадувањето.

Би можело да ве интересира

Двајца загинати во немирите во Иран поради водата

Ана Ололовска

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе јужен Иран

Ирански разузнавачи обвинети за заговор за киднапирање на новинарка од Њујорк

Јанша направи дипломатски гаф околу Иран, ЕУ се оградува

Жарко Настоски

САД побараа од Иран да престане со провокации

Ана Ололовска

Американските санкции не влијаат врз иранските богаташи – расте бројот на милионери во земјата

Жарко Настоски