Поради терористичка закана од ИД, во САД се заоструваат безбедносните мерки

Од:

Полицијата во американската сојузна држава Вирџинија го засили своето присуство на клучни цели во областите во непосредна близина на главниот град на САД поради потенцијалната закана од терористичката група Исламска држава (ИД), јави синоќа телевизијата Си-Би-Ес.

dobivaj vesti na viber

Заострувањето на безбедносните мерки го потврди и самата полиција. – Го зајакнавме нашето полициско присуство во целиот округ, вклучувајќи ги главните артерии, транзитните центри и трговските центри, рече Кевин Дејвис, началник на полицијата во округот Ферфакс, јужно од главниот град на САД.

Според телевизијата, засилени безбедносни мерки ќе бидат во сила најмалку во текот на викендов, кога САД го слават Халовин (Ноќта на вештерките), како и пред изборите за гувернер во Вирџинија, кои ќе се одржат на 2 ноември.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Американска амбасадорка: Историјата на односите меѓу Албанија и САД е уникатна

А1он