Поради штрајк на пилотите на САС откажани на 673 летови

Од:

Скандинавската авиокомпанија САС соопшти дека денеска се откажани 673 летови, откако пилотите во Данска, во Норвешка и во Шведска стапија во штрајк.

Како што јави германската новинска агенција ДПА, разговорите помеѓу САС и синдикатот утрово завршија без договор.

Пилотите на САС бараат компензација за намалувања на платите и други отстапки што ги направиле во 2012 година.

Поради штрајкот на пилотите на САС погодени околу 72.000 патници. Синдикатот на пилотите претходно го имаше најавено штрајкот и ги советуваше патниците да ја проверат веб страницата на САС за детали за летовите.

Би можело да ве интересира

Зошто се вооружува земјата што 205 години не војувала?

Ана Ололовска

Гори танкер во Норвешка

Ана Ололовска

Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон

Ана Ололовска

Шведската министерка за надворешни работи ја напушта функцијата

Во хеликоптерската несреќа во Норвешка загинаа шест луѓе

Ана Ололовска

Се урна хеликоптер во Норвешка