Поради мутација, делта сојот во Јапонија се уништува сам

Од:

Пред целиот свет да се вознемири од веста дека од Африка во Европа пристигнал нов „омикрон“ сој на ковид, кој според првите информации е драстично позаразен од сојот делта, светот беше воодушевен од студија од Јапонија каде научниците утврдија дека видот делта во таа земја речиси исчезна. Епидемиолозите посочуваат дека е можно вирусот сам да се изгаси кога нема повеќе незаштитени од инфекција.

dobivaj vesti na viber

Тим јапонски научници од Националниот институт за генетика, во соработка со лабораторијата на Универзитетот во Нјигата, откриле дека протеинот на делта сојот кој овозможува да се поправат генетските грешки при мутација станал нефункционален.

Затоа, како што велат, вирусот не е во состојба да се реплицира и да произведе нови варијанти кои во иднина би можеле да станат отпорни на вакцини. Тоа значи дека делта сојот на вирусот исчезнува во Јапонија, бидејќи поради недостаток на сопствена структура, тој повеќе нема способност да се размножува и мутира.

Две причини за „самоубиство“ делта сојот

Во јавноста се споменуваат две причини зошто делта сојот исчезнува во Јапонија.

Првата е вакцинацијата. На пример, во времето кога почнаа Олимписките игри, во последната недела од јули, само 18 отсто од населението во Јапонија беше ревакцинирано, додека денес тоа е 76 отсто. Тоа е повеќе отколку во САД, Велика Британија, Германија и другите западни земји.

Друга причина е што Јапонците сè уште носат маски на многу дисциплиниран начин, и внатре и на отворено, што не е случај на Запад.

Инаку, во моментот во Јапонија се регистрирани само нешто повеќе од стотина заразени, додека на крајот на август дневно имало повеќе од 25.000 новозаразени.

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци затворен за Русија и за Кина

Ана Ололовска

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска